Srážka se zvěří či zvířetem. Víte, jaký je mezi tím rozdíl a kdy Vám pomůže povinné ručení?

09.01.2015

Co dělat a jak předejít srážce? Určitě ne strhnout řízení a snažit se střetu se zvířetem vyhnout. Alespoň ne v terénu, kde jsou kolem stromy nebo dokonce rybník. Je to nebezpečnější, než když zvíře srazíte. Při úhybném manévru můžete dostat smyk a nabourat do stromu nebo vjet do vody, což je z hlediska bezpečnosti posádky podstatně horší, než srazit zvíře. Moderní vozy jsou konstruovány tak, že čelní srážku se zvířetem ustojí bez následků na posádku.

Srážka se zvěří či zvířetem. Víte, jaký je mezi tím rozdíl a kdy Vám pomůže povinné ručení?

Srazit krávu není totéž, co srnu

Je jasné, že auto budete mít po srážce se srnou i krávou rozbité podobně. Přesto se obě škodní události liší z pohledu pojišťoven a jejich přístupu k proplacení škody. V pojistných podmínkách svého povinného ručení byste si měli prostudovat část věnovanou pojistným rizikům, které Vám pojišťovna bude hradit v případě pojistné události. Jelikož do srážky auta se zvěří často nelze počítat srážku s krávou, či jiným větším domácím zvířetem. A tudíž není možné nárokovat si z povinného ručení náhradu škod způsobených srážkou s krávou nebo ovcí. Kráva totiž, na rozdíl od srny, neběhá po lesích a není bezprizorní. Kráva není zvěř, ale zvíře. Vlastník krávy odpovídá za škody, které kráva napáchá. Takový sedlák by měl mít ve vlastním zájmu pojistku odpovědnosti za škodu způsobenou na cizím majetku. Jedině tak může předejít nepříjemnostem v případě, že mu jeho toulavou krávu někdo na cestě srazí a ten někdo bude po sedlákovi vymáhat náhradu za poškození vozidla.

Kdy pojišťovna škodu neuhradí

Pokud máte ve svém povinném ručení kryto riziko srážky se zvěří, neznamená to ještě, že Vám pojišťovna zaplatí opravu vozu. Pro pojišťovnu je klíčové, kde se nehoda stala. Pojišťovna Vám z povinného ručení nezaplatí škodu způsobenou zvířetem, když zvíře srazíte na polní cestě, nebo dokonce zvíře přejedete za zákazem vjezdu.