Tento článek byl publikován 29.11.2010

Přečtěte si další publikovné články o povinném ručení.

JAK VYBRAT POVINNÉ RUČENÍ 2011

Hlavní roli v rozhodování hraje většinou cena povinného ručení

Dnes lze již přes internet lze sjednat opravdu kvalitní produkt včetně doplňkového pojištění. Pro správný výběr povinného ručení tedy existuje několik hledisek, proto je třeba zvážit všechna pro a proti.

Cena povinného ručení je většinou závislá na těchto kritériích:

 • druh vozidla (osobní vozidlo, nákladní vozidlo, motocykl, pracovní stroj, apod.)
 • objem motoru
 • průběh předchozího pojištění (pro stanovení slevy)
 • účel, ke kterému je vozidlo používáno (běžný provoz, taxislužba, autoškola, apod.)

Většina pojišťoven pracuje na tzv. principu segmentace. To znamená, že při stanovení konkrétní sazby posuzuje nejenom věk, objem motoru, stáří vozidla, výkon nebo zda se jedná o soukromou osobu nebo podnikatele, ale důležité je například i město, kde klient bydlí. Některé pojišťovny zvýhodňují držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a lékaře.

Rozsah asistenčních služeb je také důležitý

Stále větším trendem je nabízet více asistenčních služeb ke sjednanému povinnému ručení. Nabídky pojišťoven se v tomto často dosti liší. Služby, které některé pojišťovny nabízejí zdarma, tak jiné za příplatek, nebo částečnou spoluúčast. Asistenční služby bývají omezeny časovými a cenovými limity.

Co je dobré vědět o pojistných limitech?

Limity pojistného krytí (některé pojišťovny nabízí různé výše krytí), zákonem stanovená minimální výše je 35/35 milionů Kč, bývá však i 50/50 mil. Kč, 70/70 mil. Kč, ale i např. 100/100 mil. Kč, samozřejmě čím větší limit pojistného plnění, tím větší cena, ovšem za cenu vyššího krytí. Sice se to může zdát zbytečné, ale způsobíte-li např. usmrcení více osob a poškození vozidel při hromadné autonehodě, někdy i tyto limity krytí nemusí stačit.

Doplňková pojištění

Kromě povinného ručení lze sjednat širokou škálu dodatkových pojištění, která souvisí s provozem vozidla a přepravou osob či věcí. Jedná se o tato pojištění:

 • připojištění skel (čelní sklo/všechna skla)
 • pojištění nákladů na zapůjčení náhradního vozidla
 • úrazové pojištění řidiče i osob ve vozidle
 • pojištění asistenčních služeb
 • pojištění zavazadel (toto pojištění je převážně nabízeno k havarijnímu pojištění)

Doporučujeme:

Vždy si pečlivě pročtěte pojistné podmínky, které máte ještě před samotným sjednáním pojistné smlouvy k dispozici.

Jak vybrat pojišťovnu - pomůže kalkulátor pojištění

Je tedy jasné, že je velmi obtížné, ne-li nemožné, porovnat pojišťovny a jejich nabídky povinného ručení „obíháním kamenných“ poboček pojišťoven. V současnosti však existují specializované portály na povinné ručení, kde si můžete cenové porovnání pojišťoven, resp. jejich nabídek, zjistit velmi rychle a jednoduše po zadání (zakliknutí) údajů o vozidle a pojistníkovi do kalkulátoru.

V kalkulátoru jsou všechna kritéria pojišťoven zohledněna, takže získáte cenové porovnání, většinou seřazené od nejlevnější nabídky po nejdražší. Samozřejmostí je také možnost rovnou pojistnou smlouvu uzavřít i s využitím různých akčních slev, internetových slev a se započtením bonusů za předchozí bezeškodní průběh pojištění. V případě, že jste již měli nějakou pojistnou událost, takže za Vás pojišťovna uhradila vzniklou škodu, bude Vám bonus snížen (opět zohledněno přímo v kalkulátoru).

Tento způsob uzavření pojistné smlouvy Vám šetří čas i peníze, z pohodlí svého domova či kanceláře se vlastně pojistíte u klasických kamenných pojišťoven, u kterých je dostatečně zajištěna likvidace škod, a přitom nemusíte nikam chodit.

Zároveň se můžete kdykoli (telefonicky či mailem) obrátit na pracovníky portálu, kteří Vám rádi pomohou nejenom s vyplněním online formuláře, ale i s případnými změnami (SPZ, změna adresy apod.) či výpovědí pojistné smlouvy.

Aktuality

 • Jedeme dál. Linka pomoci řidičům 1224

  13.8.2015

  „Jedeme dál“ slogan, který se pomaličku snaží vrýt do paměti českým motoristům. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) spustila 13. července kampaň, jejímž cílem je dostat do podvědomí telefonní číslo 1224.

 • Cestujete autem do zahraničí. Vyplatí se havarijní pojištění?

  31.7.2015

  Jízda autem do zahraničí je jedna z nejrizikovějších částí Vaší dovolené. Jestliže nechcete, aby se Vám dovolená prodražila, dobře si svůj vůz pojistěte.

 • Sjednejte si u nás povinné ručení od ČPP a pojištění SERVIS PRO dostanete jako dárek

  21.7.2015

  Nabouralo do vás auto? Máte plno starostí s opravou, dva týdny (i více) nepojízdné auto a ještě si část opravy platí z vlastní kapsy? Díky pojištění SERVIS PRO od České podnikatelské pojišťovny (ČPP) se takovým nepříjemnostem vyhnete.

 • Letní prázdniny. Peklo na silnicích

  22.6.2015

  Konec školního roku se blíží a děti si budou užívat krásné dva měsíce prázdnin. Bohužel situace na silnicích je v těchto měsících značně hektická. Prázdninový provoz bývá nejtragičtějším v celém roce.

 • Změna Triglav na DIRECT

  16.6.2015

  DIRECT pojišťovna se vrací na český trh. Od 15. června 2015 se Triglav pojišťovna mění na DIRECT pojišťovnu. Za vznikem DIRECTu stojí tým bývalého ředitele České pojišťovny Pavla Řeháka, který pojišťovnu intenzivně připravoval od roku 2014.

 • Polopřevod vozidla

  22.5.2015

  Nekalým praktikám, kdy se lidé chtěli vyhnout placení ekologické daně, je nyní konec. Podle novely zákona od 1. 1. 2015 už není možné se dostat do takzvaného polopřevodu.